Toyota Supra MK5: Legendární automobil se vrací v nejnovější verzi

Toyota Supra Mk5

Toyota Supra MK5 je nejnovější verzí legendárního automobilu, který se po dlouhých letech vrací na trh. Tato ikonická sportovní značka si získala srdce mnoha nadšenců po celém světě. Nová Toyota Supra MK5 přináší moderní design, vysoký výkon a technologické inovace, které ji staví do čela sportovních vozů. Pojďme se podívat blíže na tento fascinující model a objevit, co nám přináší.

Historie Toyota Supra

Historie Toyota Supra sahá až do roku 1978, kdy byl představen první model s názvem Celica Supra. V roce 1986 se Toyota rozhodla oddělit Supru od modelu Celica a vytvořit samostatnou řadu. Druhá generace Supry, známá jako MK2, přinesla modernizovaný design a vylepšené motory. V roce 1993 byla představena třetí generace, MK3, která se stala velmi populární díky svému výkonu a sportovnímu vzhledu. Čtvrtá generace, MK4, byla uvedena na trh v roce 1993 a je považována za nejikoničtější verzi Supry. Tato generace se proslavila zejména díky filmu Rychle a zběsile. Po více než dvaceti letech od ukončení produkce MK4 přichází Toyota s pátou generací Supry – MK5.

Design a vzhled Toyota Supra MK5

Toyota Supra MK5 přichází s moderním a agresivním designem, který odkazuje na své předchůdce. Svébytný tvar karoserie s dlouhou kapotou, krátkým zadkem a nízkou siluetou zajišťuje aerodynamické vlastnosti a sportovní vzhled. Přední část vozu je zdobena velkými otvory pro chlazení motoru a LED světlomety s charakteristickým designem. Zadní část disponuje dvojitými výfuky a integrovaným spoilerem pro lepší přilnavost ke středu vozovky. Celkově se jedná o atraktivní a dynamický design, který okouzlí každého milovníka rychlých automobilů.

Výkon a technické specifikace

Toyota Supra MK5 je vybavena výkonným motorem, který poskytuje skvělý výkon. Základní verze je osazena 3,0litrovým šestiválcovým motorem s turbodmychadlem, který dosahuje výkonu 335 koní a točivého momentu 500 Nm. Tento motor umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 4,3 sekundy. Pro ty, kteří hledají ještě více výkonu, je k dispozici verze GR Supra s vylepšenou technologií a výkonem až 382 koní. Toyota Supra MK5 je standardně vybavena automatickou osmistupňovou převodovkou se sportovními režimy pro rychlé a plynulé řazení. Díky těmto technickým specifikacím se Toyota Supra MK5 řadí mezi nejvýkonnější sportovní vozy své třídy.

Interiér a výbava Toyota Supra MK5

Interiér Toyota Supra MK5 je moderní a sportovní. Kabina je navržena tak, aby poskytovala řidiči maximální pohodlí a kontrolu. Sedadla jsou ergonomicky tvarovaná a vyrobená z kvalitních materiálů, které zajišťují výbornou oporu těla i při rychlé jízdě.

Výbava vozu je bohatá a obsahuje nejnovější technologické prvky. Na palubě najdeme například digitální přístrojový panel s možností personalizace, multimediální systém s dotykovou obrazovkou a konektivitu Apple CarPlay a Android Auto, bezdrátové nabíjení mobilních zařízení či automatickou klimatizaci.

Toyota Supra MK5 disponuje také pokročilými asistenčními systémy, jako je adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek či systém hlídání mrtvého úhlu. Tyto prvky zvyšují bezpečnost a pohodlí při jízdě.

Celkově lze říci, že interiér Toyota Supra MK5 nabídne vše potřebné pro komfortní cestování i adrenalinovou jízdu na okruhu.

Jízdní vlastnosti a dynamika

Toyota Supra MK5 je automobil, který si zachovává svou pověst legendy i ve své nejnovější verzi. Kromě skvělého designu a výkonu nabízí také vynikající jízdní vlastnosti a dynamiku.

Díky nízkému těžišti a pevné karoserii se Toyota Supra MK5 skvěle drží na silnici. Systém pohonu zadních kol přispívá k lepšímu ovladatelnosti a zábavnosti při řízení. Důkladně vyvážený podvozek poskytuje stabilní a precizní jízdu i při vysokých rychlostech.

Srdcem vozu je šestiválcový motor s turbodmychadlem, který dodává Toyota Supra MK5 dostatečný výkon. S maximálním výkonem 335 koní a točivým momentem 500 Nm zrychluje z 0 na 100 km/h za pouhých 4,3 sekundy. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Dynamika vozu je umocněna také díky preciznímu osmistupňovému automatickému převodovce, která dokonale sladí řazení s chodem motoru. Přesné řazení a rychlá reakce na plynový pedál umožňují rychlé a plynulé předjíždění.

Toyota Supra MK5 je vybavena také pokročilými technologiemi, které zvyšují bezpečnost a komfort při jízdě. Patří sem například adaptivní tempomat, asistent pro udržování jízdního pruhu nebo systém automatického nouzového brzdění.

Celkově lze říci, že Toyota Supra MK5 nabízí vynikající jízdní vlastnosti a dynamiku, která potěší každého nadšence do sportovních vozů. Je to automobil, který si zaslouženě navrací svou legendární pověst.

Cena a dostupnost Toyota Supra MK5

Toyota Supra MK5 je v současné době dostupná na trhu za základní cenu 1 699 000 Kč. Tato cena se však může lišit v závislosti na vybraném provedení a příplatkové výbavě. Zákazníci mají možnost si vybrat mezi různými variantami, které se odlišují motorizací a výbavou.

Prodej nového modelu Toyota Supra MK5 byl zahájen koncem roku 2019 a automobil je k dispozici u autorizovaných prodejců po celé České republice. Díky svému exkluzivnímu charakteru je však počet kusů omezený, což může ovlivnit dostupnost vozu.

Zájemci o tento legendární sportovní automobil by měli kontaktovat nejbližšího prodejce Toyoty, který jim poskytne podrobnější informace ohledně cenových nabídek a dostupnosti vozidla. Je také možné si objednat testovací jízdu, aby si zájemci mohli osobně vyzkoušet jeho jízdní vlastnosti a dynamiku.

Konkurence a srovnání s jinými sportovními vozy

Toyota Supra MK5 se vrací na trh jako silný konkurent ve své třídě sportovních vozů. Mezi hlavní konkurenty patří BMW Z4, které sdílí platformu s novou Suprou. Oba vozy mají podobné technické specifikace, ale Toyota Supra nabízí lepší jízdní vlastnosti a dynamiku díky pečlivému ladění od specialistů z Gazoo Racing. Dalším konkurentem je Porsche 718 Cayman, které je známé svým precizním řízením a výkonem. Nicméně Toyota Supra MK5 nabízí vyšší výkon a agresivnější design za nižší cenu. Mezi další konkurenty patří Nissan 370Z a Chevrolet Corvette, které jsou také oblíbenými volbami mezi nadšenci do sportovních vozů. Celkově lze říci, že Toyota Supra MK5 si dokázala udržet svoji legendárnost a stát se vážnou konkurenci ve svém segmentu.

Závěrem lze říci, že nová Toyota Supra MK5 je skutečným návratem legendy. S jejím ikonickým designem, výkonným motorem a špičkovou technologií nabízí nezapomenutelný zážitek z jízdy. Její interiér je moderní a plný pokročilých funkcí, které uspokojí i ty nejnáročnější řidiče. Díky své dynamice a jízdním vlastnostem se řadí mezi špičku ve své třídě. Cena za tuto sportovní krásu není nejnižší, ale s ohledem na kvalitu a výkon, které nabízí, je to rozhodně dobrá investice. Konkurence může mít co dělat s touto novou Suprou, protože se jedná o skutečného konkurenta ve svém segmentu. Celkově lze hodnotit Toyota Supra MK5 jako úspěšný návrat legendy s moderním přístupem a silnou konkurenceschopností.

Publikováno: 29. 02. 2024

Kategorie: auta

Autor: Monika Kratochvílová

Tagy: toyota supra mk5 | automobil