Toyota AE86: Legendární kousek japonského inženýrství, který stále žije

Toyota Ae86

Toyota AE86 je automobilový model, který patří mezi nejvíce ikonické vozy v historii japonského sportovního auta. Jedná se o malý a lehký hatchback s pohonem zadních kol, který byl vyráběn v letech 1983 až 1987. Tento automobil si získal obdiv mnoha nadšenců po celém světě díky svému agility, rychlosti a přesnosti řízení. V tomto článku se zaměříme na detaily tohoto fascinujícího modelu Toyoty AE86, ať už z hlediska designu, technických specifikací nebo historie této legendární japonské značky.

Historie modelu Toyota AE86

Historie modelu Toyota AE86 sahá až do roku 1983, kdy byl tento sportovní vůz poprvé uveden na trh. Jeho název pochází z označení pohonného ústrojí - motor s kódem 4A-GE a karoserie s kódem AE86. Tento automobil se stal legendou zejména díky svým výkonovým schopnostem a preciznímu řízení, které ho činilo přirozenou volbou pro motorsportové nadšence.

Toyota AE86 byla vybavena dvoulitrovým čtyřválcovým motorem s výkonem 112 koní, pevnou zadní nápravou a karosérií typu kupé. Navzdory svým relativně malým rozměrům dokázala AE86 nabídnout vynikající jízdní vlastnosti, což ji učinilo velmi populárním mezi fanoušky driftingu. Automobil se objevil i v populárním japonském anime seriálu Initial D, kde si získal mnoho fanoušků po celém světě.

V roce 1987 se pak Toyota rozhodla ukončit produkci modelu AE86, ale jeho popularita pokračovala i po tuto dobu a stále je vyhledáván jako vzácnost mezi sběrateli nebo milovníky sportovních aut. Dnes se AE86 stal kultovním vozem a jeho historie je ukázkou toho, jak může jednoduchý automobil s dobrými jízdními vlastnostmi získat si stálou pozornost a uznání.

Design a vzhled

Toyota AE86, nebo také známý jako "Hachi-Roku", je kultovní sportovní automobil, který byl populární v Japonsku během osmdesátých let. Jednou z jeho klíčových vlastností byl jeho jedinečný design a vzhled, který se stal inspirací pro mnoho dalších automobilů.

Celkový vzhled Toyota AE86 byl velmi jednoduchý a čistý. Jeho aerodynamické linie a ostré hrany dodávaly autu sportovní vzhled. Ve srovnání s ostatními auty té doby byla jeho karosérie považována za extrémně lehkou, což zajistilo dobré jízdní vlastnosti.

Tento model také nabízel možnosti úprav podle osobních preferencí majitele. Existovala celá řada doplňků a úprav, které poskytovaly možnosti upravit vzhled auta podle svých představ. Dnes je tento model stále velmi oblíben mezi fanoušky tuningových aut.

Celkově lze říci, že design a vzhled Toyota AE86 byly klíčovou součástí tohoto kultovního automobilu. Jeho jednoduchost a štíhlé tvary ho oddělovaly od ostatních aut té doby a dodalo mu charakteristický styl, který se stal ikonickým.

Motor a výkon

Toyota AE86 byla legendární sportovní verze Corolly, která se vyráběla v letech 1983 až 1987. Tento automobil se stal legendou díky svému jedinečnému designu a skvělým jízdním vlastnostem. Jedním z faktorů, který přispěl k tomuto úspěchu, byl také motor a výkon. Toyota AE86 poháněl čtyřválcový motor s atmosférickým plněním o objemu 1,6 litru, poskytující výkon 128 koní při 6600 ot./min. Tento motor měl velmi dobré jízdní vlastnosti a dával řidiči pocit kontroly nad vozidlem. Toyota AE86 si tak získala srdce milovníků sportovních vozů po celém světě a stala se ikonou mezi automobily té doby.

Podvozek a jízdní vlastnosti

Podvozek a jízdní vlastnosti Toyoty AE86 jsou jedním z hlavních důvodů, proč se tento automobil stal legendou. Tento model byl vyráběn v letech 1983 až 1987 jako sportovní kupé s pohonem zadních kol. Díky nízké hmotnosti a perfektnímu vyvážení podvozku má Toyota AE86 velice dobré jízdní vlastnosti, které připomínají závodní speciály. Podvozek je navržen tak, aby minimalizoval náklony karoserie v zatáčkách a umožňoval rychlé průjezdy oblouky. Zadní náprava je konstruována tak, aby dodala autu potřebnou trakci na silnici. Ve spojení s manuálním řazením převodovky lákadlem pro fanoušky sportovního řízení na maximum dodávajícím k celkovým jízdním vlastnostem této legendy naprosto unikatní zázemí pro maximálně adrenalinový zážitek za volantem.

Výbava a technologie

Automobilový model Toyota AE86 je známý svou jednoduchostí a spolehlivostí. Výbava tohoto vozu se zaměřuje na čistou a praktickou funkčnost, která uspokojí potřeby každého řidiče. Kromě základní výbavy najdeme v AE86 také moderní technologie, které zajišťují pohodlnou jízdu a zvýšenou bezpečnost. Patří sem např. klimatizace, tempomat nebo moderní audiosystém. Důležitou součástí technologií jsou také brzdové systémy ABS a EBD, které umožňují bezpečné brzdění a ovládání vozu i za náročných podmínek na silnici. Celkově lze říci, že výbava a technologie AE86 jsou přizpůsobeny jak běžnému používání na silnici, tak i sportovnímu závodění.

Popularita a kultovní status

Toyota AE86 je jedním z nejvýznamnějších automobilových modelů v historii japonského automobilového průmyslu. Jeho popularita a kultovní status se vyvinul díky svému skvělému designu, vylepšenému podvozku a použitým technologiím.

Tento sportovní automobil se stal oblíbeným zejména mezi milovníky driftu a závodění. Vzhledem k tomu, že Toyota AE86 byla vyráběna pouze od roku 1983 do roku 1987, pomohlo to k budování jejího kultovního statusu.

Dnes tento legendární model pokračuje ve svém vlivu na svět automobilismu - tuto popularitu potvrzuje i četné úpravy a renovace původních vozidel. Pro fanoušky Toyota AE86 je toto vozidlo stále oblíbenou volbou pro užívání na silnicích i na trati.

Srovnání s konkurencí

Pokud se podíváme na automobilový trh, je zřejmé, že model Toyota AE86 stojí v konkurenci s mnoha dalšími sportovními vozy. Nicméně existuje několik faktorů, které dělají tento automobil výjimečným v porovnání s jinými vozidly. Jedním z nich je jeho jedinečný design, který kombinuje klasický styl sportovního vozu s moderními prvky. Dalším klíčem k úspěchu Toyota AE86 je její agilnost a snadnost ovládání na silnicích i okruzích. V porovnání s konkurenčními vozidly nabízí tento model perfektní manévrovatelnost a kontrolu a to již od samotného startu. Nakonec, ale nelze opomenout ani spolehlivost a velkou síť servisů po celém světě, což hraje také důležitou roli v životnosti vozu jako celku. Díky těmto kvalitám se Toyota AE86 řadí mezi nejlepší automobily ve své třídě a stále si udržuje loajální fanouškovskou základnu po celém světě.

Celkově lze zaútočit, že Toyota AE86 je ikonickým modelem automobilové historie. Díky svému zvláštnímu charakteru a výjimečnému designu si získal mnoho fanoušků po celém světě. Vzhledem k jeho vynikajícím jízdním vlastnostem a konstrukci se stal Toyota AE86 oblíbenou volbou jak pro závodní jezdce, tak i pro nadšence tuningových projektů. I dnes stále představuje inspiraci pro další generace automobilových inovátorů a zcela jistě bude pokračovat ve své slavné historii jako jeden z nejrozpoznatelnějších modelů od Toyoty.

Zdroje

Pokud se jedná o automobilový model Toyota AE86, je důležité zmínit i jeho zdroje. Tento automobil byl vyráběn v letech 1983 až 1987 a stal se populárním díky svému sportovnímu charakteru a možnosti upravování. Zdrojem inspirace pro design AE86 byly například americké vozy Chevrolet Camaro a Ford Mustang. Toyota také použila některé součásti z jiných modelů, například brzdy z modelu Supra nebo motor z Corolly. V současné době jsou zdroje pro tyto automobily poměrně vzácné, což zvyšuje jejich hodnotu na trhu s veterány.

Publikováno: 19. 08. 2023

Kategorie: Automobily

Autor: Nikola Vlček

Tagy: toyota ae86 | automobilový model od toyoty